36 Şehir İçin Teşvik Müjdesi

A- | A+
36 Şehir İçin Teşvik Müjdesi

Normalde bir işveren çalıştırdığı bir işçi için SGK'ya %34,5 oranında prim ödüyor. Bu oranın %2'si kısa vadeli sigorta kolları için (iş kazası ve meslek hastalığı gibi), %12,5'i genel sağlık sigortası için ve %20'si de yaşlılık, malullük ve ölüm sigortaları için alınıyor. Bu primlerin bir kısmı işverenin cebinden çıkıyor, bir kısmı da işçinin ücretinden kesiliyor.

​Belli şartlar yerine getirilirse işveren %20’lik yaşlılık, malullük ve ölüm sigortası primini 5 puan düşük yani %15 oranında ödeyebiliyor.
Bunun dışında işverenler için bir de ekstra 6 puanlık prim indirimi uygulaması var ve söz konusu teşvikin süresi uzatıldı.

 Teşvik Süresi 1 Yıl Daha Uzatıldı

2013 yılında uygulanmaya başlayan ve 52 ili kapsayan 6 puanlık prim teşviki süresi, birinci ve ikinci grupta bulunan 36 il için 31 Aralık 2017’de sona ermişti. Ancak geçen hafta yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile bu süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. 

Yani söz konusu 36 il 2018 yılsonuna kadar bu teşvikten faydalanmaya devam edecek. Üçüncü grupta bulunan 16 il için ise uygulama zaten 31/12/2018’e kadar devam ediyor.
Peki teşvik süresi dolan ve tekrar uzatılan 36 il ile üçüncü grupta yer alan iller hangileri;

(I) SAYILI LİSTE(II) SAYILI LİSTE(III) SAYILI LİSTE
AFYONKARAHİSARADIYAMANAĞRI
AMASYAAKSARAYARDAHAN
ARTVİNBAYBURTBATMAN
BARTINÇANKIRIBİNGÖL
ÇORUMERZURUMBİTLİS
DÜZCEGİRESUNDİYARBAKIR
ELAZIĞGÜMÜŞHANEHAKKARİ
ERZİNCANK.MARAŞIĞDIR
HATAYKİLİSKARS
KARAMANNİĞDEMARDİN
KASTAMONUORDUMUŞ
KIRIKKALEOSMANİYESİİRT
KIRŞEHİRSİNOPŞANLIURFA
KÜTAHYATOKATŞIRNAK
MALATYATUNCELİVAN
NEVŞEHİRYOZGATBOZCAADA-GÖKÇEADA İLÇELERİ
RİZE  
SİVAS  
TRABZON  
UŞAK  

 
İşçi Başına 223 TL Teşvik
Bahsettiğimiz 6 puanlık prim indirimi, 5 puanlık indirim ile birlikte uygulanabiliyor. Bu durumda da teşvik verilen illerde prim indirimi toplamda %11 oluyor.
Bu kapsamda işverenlerin asgari ücretli bir işçi için faydalanabileceği teşvik tutarı yaklaşık 223 TL oluyor. Yani SGK’ya 223 TL daha az prim ödeniyor.
 
Borcu Olana İndirim Yok
Prim indirimi teşvikinden faydalanmak için bazı şartlar getirilmiş. Bu şartlar şöyle;

Prim belgeleri yasal süresinde SGK’ya verilmeli.
Primler süresinde ödenmeli.
SGK’ya herhangi bir borç bulunmamalı.

 
İşçi Sınırı Kaldırıldı
2016 yılına kadar söz konusu 6 puanlık ekstra indirimden faydalanılabilmesi için 10 ve üzerinde işçinizin olması gerekiyordu. Yani 10’dan az işçiniz varsa ekstra 6 puanlık indirimden faydalanmak mümkün değildi. Ancak 2016 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile bu 10 işçi sınırı da kaldırıldı. Yani artık bir işçi bile çalışsa ekstra 6 puan indirimden faydalanmak mümkün. 

Dr. Mehmet BULUT 
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

sgk teşvikleri 

YORUMLAR