BAKAN EYT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA EYT AY SONUNDA MECLİSTE DEDİ!

BAKAN EYT İLE İLGİLİ AÇIKLAMA  EYT AY SONUNDA MECLİSTE DEDİ!
Sosyal Güvenlik A- | A+   09.12.2022 11.44

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vadat Bilgin, bakanlığının bütçe görüşmeleri açıklamalarda bulundu. Bilgin, EYT düzenlemesinde merak edilen "yaş sınırı" konusunda  bir açıklama yapmadı ancak düzenlemeyi bu ay bitmeden meclise getireceklerini söyledi. EYT AY SONUNDA MECLİSTE DEDİ!

YAŞ ŞARTI DEĞİŞİKLİĞİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hazırladığı EYT taslağı, gerçekleşen 3'lü zirvede masaya yatırıldı. Özellikle patron tarafından gelen talep dikkate alındı.

* "2 milyon kişinin bir anda emekli edilmesinin patron ve bütçe üzerinde ağır yük oluşturacağı" iddiasıyla yaş şartı yeniden gündeme geldi.

Kadınlarda 48 erkeklerde ise 50 yaş şartı konuşulan yaş aralıkları oldu.

EYT ŞARTLARI NELER?

8 Eylül 1999 düzenlemesi öncesinde sigorta girişi olan SSK'da 5.000 günü doldurmuş kadınlar için 20 yıl erkekler için ise 25 yıl sigortalılık süresi bulunuyordu. Yine Bağ-Kur'da ise sigortalılık süresi sabit olmak üzere kadınlar için 7.200 gün erkekler için ise 9.000 gün prim şartı bulunuyor.

PRİM VE YIL ŞARTINI TAMAMLAYAN KADEME KADEME EMEKLİ OLACAK

EYT yasası ile 1999 düzenlemesi öncesi şartlara dönülürse prim ve yıl şartının SSK ve Bağ-Kur'lu için bu şekilde olması bekleniyor. Prim günü ve sigortalılık süresini (Yıl) dolduramayan EYT'liler ise şartları tamamladıkları zaman emekli olabilecek.

EMEKLİ OLMANIN ANAHTARI 'PRİM GÜNÜ'

Daha öncede bahsettiğimiz gibi EYT yasasına tabi olmak emeklilik için yeterli olmayacak. Sigortalılık süresi ve prim günü eksiği olan EYT'liler bunları tamamladıktan sonra başvurmaları halinde emeklilik hakkı kazanacak. Bu minvalde primi günü emekli olabilmek için yegane unsur olarak dikkat çekiyor.

Son Güncelleme: 09.12.2022 11:44
Yaş şartı deği̇şi̇kli̇ği̇  Eyt şartları neler   

YORUMLAR

Trend Haberler