Fazla Mesai Ücreti Hesaplama

Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Sosyal Güvenlik A- | A+   07.11.2023 15.35

Fazla mesai hesaplaması, işçinin brüt ücretine göre yapılır.

İş Kanunu'na göre, haftalık çalışma süresi 45 saattir. Bu süreyi aşan çalışmalara fazla mesai denir. Fazla mesai ücreti, işçinin normal çalışma ücretinin %50 artırılarak hesaplanır.

Örneğin, brüt ücreti 10 TL olan bir işçi, fazla mesai olarak 5 saat çalışırsa, alacağı fazla mesai ücreti 75 TL olacaktır.

Fazla sürelerle çalışma ise, işçinin haftalık çalışma süresinin altında belirlenen bir çalışma süresini aşan çalışmalara denir. Bu durumda fazla mesai ücreti, işçinin normal çalışma ücretinin %25 artırılarak hesaplanır.

Örneğin, iş sözleşmesinde haftalık çalışma süresi 40 saat olarak belirlenen bir işçi, fazla sürelerle çalışma olarak 5 saat çalışırsa, alacağı fazla mesai ücreti 62.5 TL olacaktır.

Fazla mesai yapan işçi, isterse işverene yazılı olarak başvurarak, fazla mesai ücreti yerine serbest zaman kullanabilir. Bu durumda, fazla çalıştığı her saat karşılığında 1 saat 30 dakika, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında 1 saat 15 dakika serbest zaman kullanabilir.

İşçi, hak ettiği serbest zamanı 6 ay içinde işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla, işverenin belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız kullanabilir.

İşçi, bu kanundan ve sözleşmelerden kaynaklanan tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullanamaz. Bu durumda işçi, fazla mesai ücreti alabilir veya çalıştığı sürelerin karşılığını serbest zaman olarak kullanabilir.

Özetle, fazla mesai hesaplaması şu şekilde yapılır:

  • Fazla mesai ücreti = Normal çalışma ücreti * %50
  • Fazla sürelerle çalışma ücreti = Normal çalışma ücreti * %25

Fazla mesai yapan işçinin hakları şunlardır:

  • Fazla mesai ücreti alma hakkı
  • Serbest zaman kullanma hakkı

Fazla mesai yapan işçinin dikkat etmesi gerekenler şunlardır:

  • Fazla mesai yapmak için işverenin yazılı iznini almak gerekir.
  • Fazla mesai yapan işçi, fazla mesai yaptığını ispatlamalıdır.
  • Fazla mesai ücreti, işçinin ücret bordrosunda gösterilmelidir.
Son Güncelleme: 07.11.2023 15:35
Mesai  Fazla  Ücret  Maaş 

YORUMLAR

Trend Haberler