Ön muhasebe elemanı ne demek, ne iş yapıyor, ne kadar maaş alıyor?

Ön muhasebe elemanı ne demek, ne iş yapıyor, ne kadar maaş alıyor?
Dersimiz Muhasebe A- | A+   11.12.2022 20.42

İş arayanların sıklıkla karşısına çıkan ilanlar arasında dikkat çeken ön muhasebe elemanı mesleğine dair bilgiler merak ediliyor. Ön muhasebe ve ön muhasebe elemanının ne olduğu, maaş durumu sorgulanıyor.

ÖN MUHASEBE ELEMANI NEDİR?

Ön muhasebe elemanı olarak adlandırılan bireyler, şirketlerin mali kayıtlarını tutarlar. Şirketlerin kasa, çek, banka ya da irsaliye takibi gibi günlük işleri yerine getirirler. Ön muhasebe elemanı firmaya ait finansal işlemleri kayır altına alan, tahsilat işlemleri ve evrakların dosyalanması, arşivlenmesi gibi görevleri yerine getiren kişilere verilen mesleki unvandır. Muhasebe işlerine yardımcı olan ön muhasebe elemanı unvanına sahip bireyler, şirketlerin mali işlerinin zeminlerini kolaylaştırmaları nedeni ile şirketler açısından önemli bir yere sahiptirler.

ÖN MUHASEBE ELEMANI HANGİ GÖREVLERİ ÜSTLENİR?

Ön muhasebe yapan kişilerin yoğun iş temposunda dikkatli olması önemlidir. Dikkat gerektiren bir meslek olan ön muhasebenin temel işlevi asıl muhasebe işlerinin ön raporlarını hazırlamaktır. Ön muhasebe elemanı olan kişiler çalıştıkları pozisyonda şu görevleri üstleniyor;

  • Genel muhasebe birimi ile bağlantı kurmak,
  • Günlük muhasebe, pos ve kasa kayıtları tutmak,
  • Vergi ödemelerinin takibini yapmak,
  • Muhasebe kayıtlarının kanuna uygun ve zamanında yapılabilmesi için gerekli evrakları düzenlemek,
  • Stok takibi yapmak,
  • Sisteme veri girişi yapmak,
  • İlgili raporlamaları yerine getirmek ve bunların arşivlenmesi ile ilgili gerekli sorumlulukları yerine getirmek gibi görevleri üstlenmelidir. 

NASIL ÖN MUHASEBE ELEMANI OLUNUR?

Ön muhasebe elemanı olmak için öncelikle muhasebe ile ilgili bir eğitim almış olmak gerekir. Bu kapsamda üniversitelerin İktisat Bölümleri mezun vermektedir. Firmalar, genellikle muhasebe ile ilgili alanda ön lisans veya lisans mezunu kişileri tercih ederken sektörel deneyime sahip olan lise mezunları da bu mesleği yapma şansı elde edebilmektedir. Eğitim ve tecrübenin getirdiği muhasebe paket programları ile Microsoft Office (MS) programları konusunda bireylerin bilgi sahibi olması beklenir. 

ÖN MUHASEBE ELEMANI MAAŞLARI 

Özel ve kamuda istihdam edilen ön muhasebe elemanları ortalama olarak 8 bin lira maaş almaktadır. Ancak bu miktar kurum ya da kuruluşa bağlı olarak 20 bin liraya kadar da çıkabilmektedir. 

Son Güncelleme: 11.12.2022 20:43
Ön muhasebe elemanı  Nasıl ön muhasebe elemanı olunur 

YORUMLAR

Trend Haberler